Sivas Şarkışla Kızılcakışla Köyü Derneği

TARİHÇE

KÖYÜN ADI:Tarihi bir yerleşim yeri olan kızılcakışla kasabasının adını burada bulunan ve savaş dolayısıyla ateşler içerisinde kalan kışlasından almıştır. "Kızılcakışla " tabiriçok eski zamanlardan gelmektedir.

KÖYÜN YERİ: Kızılcakışla  bağlı bulunduğu Sivas iline 102 km ve Şarkışla ilçesine ise 12 km uzaklıktadır. Sivas ilinin batı tarafında yer almakta olup, Kayseri-Sivas karayolunun 2 km içerisinde yer almaktadır.

NÜFUSU: Kasaba halkının büyük bir kesimi gerek geçim gerekse diğer sebeblerden dolayı Siva, Şarkışla ve diğer yerlere göçmüşlerdir. Şuan da Kızılcakışlada 2000 civarında nüfus, 1000'e yakında seçmen bulunmaktadır. Aşağı yukarı belde de 450-500 arasında hane bulunmaktadır.

İKLİMİ ve DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜ: iklim özelliği bakımından İç Anadolu Bölgesinin genel özelliklerini göstermektedir. Kışları soğuk ve genel anlamda kar yağışlıdır. Yazları ise sıcak ve kurak geçer. Güneşin batımıyla beraber dağlardan sert rüzgarlar eser. Yağışların az olması nedeniyle tipik bozkır bitki örtüsü vardır. Genellikle söğüt ve bodur boylu ağaçlar yetişir ve kendiliğinden büyüyen diğer bitkiler bulunur.

YERŞEKİLLERİ: Kızılcakışla genellikle dağlık ve engebeli bir araziye sahiptir. Genellikle dağların ve tepelerin arasında tarım için uygun alanlar oluşturulmaya çalışılmıştır. Halk kendi arazilerinin etrafında evlerini yapmıştır.

GEÇİM KAYNAKLARI: Köyümüzün başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılık üzerinedir. Hayvancılık hem küçük hem büyük baş olarak yapılmaktadır. Tarımsal faaliyetler olarakta başta buğday, arpa, şeker pancarı yetiştirilmektedir. Meyve olarakta elma ve kayısı bulunur. Beldede tavuk çiftliği günlük yumurta üretmektedir. aynı zamanda beldede 2 adet süt toplama merkezi yer almaktadır.

HABERLEŞME ve ULAŞIM: Köyümüzde de haberleşme ulaşım amacıyla postane ve telefon kulubesi bulunmamaktadır. Haberleşme evlerde bulunan telefonlarla yapılmaktadır. Ulaşım ise belediyenin servisi ve özel halk otobüsleri ile saat başı sağlanmaktadır.

BESLENME ve SAĞLIK: Kasabada halk 4 farklı marketten alış-verişini sağlamaktadır. Yazın kurutulan sebzeler ve mantı, bulgur pilavı yöresel yemeklerdendir. Beldede bir adette sağlık ocağı mevcuttur.

EĞİTİM: Beldede 2005 yılında tamamlanmış olan yeni bir okul vardır. Okulun ilk ve ikinci kademesi mevcut 8 yıllık eğitim vermektedir.

FOLKLOR: Mahalli folklor gelişmiştir. Oyunlar bir çalgı eşliğinde ve halaylar tipindedir. Düğünlerde kadınlar arasında "kına gecesi" etkinliği mahalli folklorün tüm inceliği sergilenmektedir.

YAPILAN ÇALIŞMALAR: Yapımına 2008 de başlanan sulama barajı bitirilmis olup, aynı zamanda beldenin kaldırımları yenilenip, kanalizasyon alt yapısıda düzeltilmiştir. Okulun alt tarafında bulunan stat çimlendirilip kale direkleri dikilmiştir.

Ücretsiz Script İndir - Ücretsiz Köy Dernek Scripti